Dieta WEGAŃSKA, a nie wegetariańska.. -czyli jaka?
Wiele osób "wkłada" dietę wegańską i wegetariańską do "jednego worka". W pewnym sensie jest to uzasadnione, ponieważ dieta wegańska rzeczywiście jest rodzajem diety wegetariańskiej. Jest od niej jednak o wiele bardziej restrykcyjna. Weganie nie tylko nie jedzą mięsa (w tym ryb), ale także unikają wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, a więc mleka, jajek, przetworów mlecznych (jak jogurty, sery, kefiry), a nawet miodu, choć wielu wegan ten akurat składnik akceptuje. Weganie, prócz powyższych składników, których nie jedzą, mają do wyboru ogromne ilości różnych warzyw, owoców, zbóż, orzechów, a także roślinnych olejów, napojów sporządzonych na bazie roślin, które mają w pewien sposób zastępować mleko, a nawet roślinnych serów.
W naszych dietach używamy specjalnie dobranych produktów tak aby utrzymać jak największą rozmaitość posiłków. Przykładowo używamy:
- miodu -ale miodu sztucznego.
- mozzarelli -ale takiej produkowanej na podpuszczce mikrobiologicznej a nie zwierzęcej.
Czy dieta wegańska jest zdrowa?
Choć wiele osób, szczególnie w starsze pokolenie Polaków, powątpiewa w bezpieczeństwo diety wegańskiej, okazuje się, że może być ona w pełni zdrowym sposobem żywienia. Wiele organizacji związanych ze zdrowiem między innymi American Dietetic Association, przyjęło stanowisko, że odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska (w tym także dieta wegańska) jest zdrowa i może być stosowana nawet u dzieci i kobiet w ciąży. Co znaczy dieta zbilansowana? To taka, która zawiera odpowiednią ilość cennych dla zdrowia składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Weganie nie przyjmują białka pochodzenia zwierzęcego, ale z powodzeniem mogą zastąpić je białkiem, które występuje w wielu produktach roślinnych, przede wszystkim w roślinach strączkowych, takich jak soja, soczewica czy groch.
Dieta wegańska nie tylko dla ciała, ale i dla ducha
Dieta wegańska polecana jest przez wielu lekarzy na całym świecie, ponieważ ograniczenie spożycia mięsa i wielu produktów pochodzenia zwierzęcego może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych chorób i dolegliwości. Mowa tu przede wszystkim o chorobach układu krążenia, cukrzycy, nadciśnieniu, a nawet chorobach nowotworowych. Dieta wegańska jest także polecana osobom, które chcą stracić zbędne kilogramy, jednak dobrzy dietetycy zawsze podkreślają, że dietę powinno się łączyć z odpowiednio dobranymi ćwiczeniami i regularnym wysiłkiem fizycznym.
Czy jednak korzyści dla naszego zdrowia fizycznego są jedyną motywacją osób, które decydują się rozpocząć dietę wegańską? Nie. I nie dość, że nie są jedyną, to zwykle nie są też podstawową. Większość osób, które zaczynają odżywiać się wegańsko, ma na względzie przede wszystkim dobro zwierząt oraz całej planety. Weganie podkreślają przede wszystkim to, że obecnie produkcja mięsa, a także jajek i przetworów mlecznych przyczynia się do ogromnego cierpienia zwierząt, które hodowane są w niehumanitarnych warunkach, dręczone, zamykane w małych klatkach, a często nie widzą nawet słońca. W dodatku większość upraw, które mogłyby wyżywić głodującą część świata, wykorzystywana jest właśnie na paszę dla zwierząt.
Może więc dla spokoju ducha i zdrowego ciała, warto pomyśleć o choć częściowej rezygnacji z jedzenia zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. Osoby zainteresowane dietą wegańską powinny rozpocząć zmiany w sposobie żywienia po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, aby uniknąć szkodliwych niedoborów.
Popularne diety:
1000kcal | 1200kcal | 1500kcal | 2000kcal | 2500kcal | 3000kcal | WEGE | Bez Glutenu | Bez Laktozy | HASHIMOTO | Niski ŁG | INDYWIDUALNA